Filcowanie na sucho
Zanim zacznę dzielić się z Wami moimi wiadomościami , uprzedzam, że moja wiedza oparta jest na kilkuletniej pracy z różnymi rodzajami wełny. Zatem nie jest ona ani doskonała , ani wyczerpująca. Pozwala mi jednak odpowiednio wybrać surowiec i sposób pracy , aby osiągnąć zamierzony cel. Każdy powinien sam w wielu źródłach szukać odpowiedzi na swoje pytania , a potem najlepiej sprawdzić wszystko w praktyce. 😉
Błam owczy
Błam z merynosa
Czesanka owcza gruba(27 mikronów)
Czesanka owcza średnia(24 mikrony)
Kilka słów o wełnie i czesankach
Wełna jest surowcem pozyskiwanym z sierści zwierząt. Głównie od owiec, królików, kóz, wielbłądów, alpak czy lam. Dzięki swoim wyjątkowym walorom jest idealnym surowcem w przemyśle odzieżowym , budowlanym a nawet zdobniczym.
Wełnę można podzielić nie tylko w zależności od pochodzenia , ale również w zależności od sposobu pozyskiwania: wełna żywa-pozyskiwana ze strzyży żywych zwierząt , wełna futrzarska-pochodząca z odpadów powstających podczas szycia futer, skórna-uzyskiwana ze skór zwierząt ubojowych, wtórna-uzyskiwana ze starych wyrobów wełnianych.
Do filcowania (oczywiście moim zdaniem) najlepsza jest żywa wełna. Sama używam polskich wełen czesankowych. Na zdjęciach pokazuję różnice w rodzajach czesanek. Oczywiście, żeby je dokładnie poznać trzeba ich dotknąć . Bardzo dobry jest tez błam. Bardzo łatwo się filcuje i ładnie wygląda. Błam od czesanki różni struktura. Przypomina on bardziej watę, podczas gdy czesanka , bez względu na pochodzenie , przypomina włóknistą wstążkę. Trzeba też wspomnieć o tym , że ważną cechą podczas filcowania czesanki jest jej grubość. Dotąd spotkałam czesanki o grubości od 18 -27 mikronów. Grubsze są bardzo dobre do budowania kształtu. Te delikatniejsze do wykańczania figurek.
Bardzo ciekawym surowcem jest też czesanka wiskozowa i jedwabna. Idealnie się nadają na włosy lub sierść maskotek.
Czesanka z merynosa (18 mikronów)
Czesanka wiskozowa
Czesanka jedwabna
Na czym polega filcowanie na sucho?
Filcowanie na sucho jest metodą zagęszczania poprzez wkłuwanie. To tak w jednym zdaniu. Rozwijając, metoda ta polega na wbijaniu włókien czesanki w istniejący splot , za pomocą specjalnej igły. I
Igły są bardzo ostre!!!
Igły do filcowania na sucho
Czym się filcuje ?
Istnieje kilka rodzajów igieł do filcowania. Można je podzielić ze względu na kształt, lub grubość. Jednak sposób działania wszystkich jest jeden- zahaczyć włókno czesanki i wbić je pomiędzy inne. W tym celu każda igła posiada na swojej roboczej części wyżłobione maleńkie ostre rowki, o które zahaczają włókno i przenoszą je w głąb naszej filcowanki. Poprzez wielokrotne wkłuwanie igły powodujemy, że nasza praca staje się zwarta i gęsta .
Do tej pory miałam możliwość wypróbowania prostych igieł trójkątnych które zahaczają i wbijaja czesankę . Są tez igły o przekroju w kształcie gwiazdy, lub tak zwane „widelce”, służące do wbijania długich pasemek włosów. Zarówno trójkątne , jak gwiazdy , mogą być proste lub skręcone. Jeszcze tego nie sprawdziłam ale krąży opinia ,że skręcone szybciej utwardzają . A skręcone gwiazdy to czysty profesjonalizm . Muszę to kiedyś sprawdzić. Istnieją jeszcze igły o odwrotnym działaniu. Wbijają się w splot i wyciągają włókna go góry. Oznaczone są jako „rewers”
Wracając do grubości igieł , która ma zasadnicze znaczenie ,to istnieją trzy -choć ostatnio natknęłam się na 4 rozmiary.
Grube-L najdłuższe świetnie się sprawdzają na pierwszym etapie filcowania kiedy budujemy bryłę
Średnie-M dobre do cienkich czesanek 18-20 mikronów
Cienkie-S Bardzo dobrze się sprawdzają w pracach wykończeniowych, i wygładzaniu powierzchni
Bardzo cienkie – XS podobnie jak s dobre do wykańczania tylko znacznie łatwiej sie łamią 🙂
Igły można używać zaraz po wyjęciu z opakowania. Można też włożyć je do odpowiednich obsadek .Są obsadki na jedną , trzy, pięć , siedem, dziewięć igieł. Z doświadczenia wiem ,że najlepiej się sprawdzają takie na trzy igły. Zwłaszcza kiedy wykańczamy swoją pracę.
Filcowanie najlepiej się robi na podkładce z gąbki, lub na specjalnej szczotce. Dla mnie Najwygodniejsza jest podkładka z grubego filcu o wysokości około 5 cm o wymiarach nie mniej niż 15cm x 20cm. Żeby nie uszkodzić blatu stołu używam jeszcze małej samogojącej maty. Na poduszeczkę kładę kawałek cienkiego filcu , żeby wydłużyć żywotność mojej podkładki, który chroni ją przed szybkim zabrudzeniem kolorami używanych czesanek.
Podczas tworzenia figurek niezbędne są też nożyczki, cążki, małe szczypce i pęseta. Przyda się także nożyk tapicerski- zwłaszcza jak się nam coś zrobi zbyt „duże”. Zawsze można odciąć i dalej sobie budować 😉
Często trzeba cos przykleić np. oczy. W tym celu używam niezawodnego kleju Gutermann – i to nie jest sponsorowana wypowiedź . Lata doświadczeń z różnymi środkami. Można go kupić w dobrych pasmanteriach , albo na allegro. Do sklejania czesanki w czasie robienia małych elementów, takich jak paluszki, stópki, dzioby noski, używam kupionego w papierniczym sklepie kleju MAGIK.
Zapraszam i gorąco namawiam do spróbowania stworzenia czegoś własnego
Jak się to robi ?
Metodą prób i błędów ale ….Z wielką przyjemnością 🙂
Szczegóły w tutorialach, lub na warsztatach